YASTıKLıK SİLİKON DOLGU ELYAFı

Mobilya ve ev tekstili sektörlerinde, genellikle kanepe kırlent ve yastıkları ile uyku yastıklarında dolgu malzemesi olarak kullanılır. Eskiden bu ürünlerde kullanılan pamuk ve yüne göre, rahatlığı, hijyenik oluşu ve ucuzluğu nedeniyle tercih edilmektedir.

Fabrikamızda üretilen silikon elyaflar tamamen Hollow Conjugated Siliconized (HCS)'dir. Bu terim üretilen elyafın özelliklerini yansıtmaktadır. Çok genel anlamda; hollow oluşu elyaf liflerinin bir pipet veya boru gibi, ortasının boş oluşunu ifade eder. Doğal olarak da bu boşluk havayla doludur. Hollow özelliği sayesinde yastık veya kırlente baskı uygulandığında ezilir, bırakıldığında eski halini alır. Conjuge özelliği ise bu liflerin bir zincir yapısında olduğunu ifade eder. Bu da liflere, ilave bir yaylanma özelliği kazandırmaktadır. Siliconize özelliği ise kolayca anlaşılabileceği gibi liflerin silikonlu ve kaygan olması anlamına gelir. Bütün bu özellikler birleştiğinde yastık ve kırlentlerde; kullanıldığında, mükemmel bir oturuş ve uyku rahatlığı sağlayan silikon elyaf ortaya çıkmaktadır.

Yorganlarda ise yine bu şekilde dolguluk silikon elyaf kullanıldığı gibi, silikon elyaftan yapılan örgüsüz ve dokusuz (nonwoven) kumaşlarda kullanılabilmektedir.

Yine kullanılan silikon elyaflar virgin veya regenere olabilmektedir. Silikon elyafın virgin (yani orijinal) olması ilk defa üretilmiş olan polietilentereftalat (PET)'ten çekilerek elde edilmiş olması anlamına gelir. Regenere oluşu ise, geri dönüşüm pet şişe ve diğer pet malzemelerden elde edilmesidir. Regenere elyaf üretimi düşük maliyetli oluşunun yanısıra, tek kullanımda çöpe atılan pet malzemeleri, tekrardan yıllar boyu insanların kullanabileceği hale getirerek büyük bir çevre hizmeti de sunmaktadır.

Fabrikamızda da müşteri talepleri doğrultusunda hem virgin, hemde regenere silikon elyaf (HCS) üretimi yapılmaktadır.

Bütün bunlara ilaveten yastıklık silikon elyaf, düz ve boncuk olmak üzere iki çeşit imal edilmektedir. Düz silikon elyaf HCS hammaddenin taranarak düz lifler haline getirilmesiyle elde edilir. Boncuk silikon ise HCS liflerinin özel makinalarda boncuk şekline getirilmesiyle üretilir.

Sonuç itibariyle fabrikamızda virgin (orijinal) HCS 'den üretilen düz ve boncuk silikonlar BİMER markasıyla, Regenere (geri dönüşüm) HCS'den üretilen düz ve boncuk silikonlar ise DİAMOND markasıyla 10'ar kg.lık çuval ambalajlarda toptan satışa sunulmaktadır.