VATKA ELYAF

Ağırlıklı olarak mobilya, ev tekstili, tekstil, konfeksiyon sektörlerinde kullanılan örgüsüz ve dokusuz (nonwoven) polyester kumaşlar uygulamada vatka elyaf veya metrelik elyaf şeklinde adlandırılmaktadır.

Vatka elyaflar koltuk-kanepe döşemelerinde ve yataklarda genellikle sünger ile kumaş arasında kullanılmaktadır. Kullanıldığı koltuk veya yatağa form ve rahatlık kazandırmaktadır. Bunların yanı sıra yorganlarda, yatak örtülerinde, hurçlarda, montlarda, günlük hayatta kullandığımız daha birçok şeyde, vatka elyaf kullanılmaktadır.

Polyester vatka elyaflar uzun yıllardan bu yana ; rahatlığı, hijyenik oluşu ve ucuzluğu nedeniyle insan hayatında çok önemli bir yer tutmaktadır. Vatka elyafların ve genel olarak bütün polyester elyafların (kumaş ya da dolguluk) en önemli sorunlarından biri polyester liflerinin kumaş içerisinde yürümesidir. Bu sebeple giysilerde ve ince kumaş kullanılan koltuk, kanepe, yatak, yorgan vb. de kumaş ile elyaf arasında bir astar kullanılmaktadır. Aradaki astar sayesinde polyester elyaf liflerinin kumaşın üstüne çıkarak kötü bir görüntü yaratması engellenir.

Fabrikamızda 60gr/m2’den, 3.000 gr/m2’ye kadar vatka elyaf üretimi yapılabilmektedir. Üretilen kumaşın eni 450 cm ‘ye, kalınlığı 20 cm ‘ye kadar olabilmektedir.

Yine bu kumaşların normal ve silikonlu olarak yapılabilmesi mümkündür. İstenildiği takdirde vatka elyafın üstü, altı ya da her iki tarafı birden ütülenebilmektedir. Ütüleme sayesinde elyafın sathı düzgün bir yapıya kavuşmakta ama en önemlisi, polyester liflerinin kumaşta yürümesi büyük oranda engellenmektedir.

Vatka elyaflar, üretim prosedürü esnasında, karışımlarla, ısı ve fan ayarlarıyla ve daha birçok değişkenle oynanarak müşteri talepleri doğrultusunda; sert veya yumuşak, kalın veya ince, elastik veya salaş vb. yapılabilmektedir.

Örgüsüz ve dokusuz (nonwoven) polyester kumaş imalatı esnasında, polyester liflerini birbirine kenetleyip, bir kumaş haline getirebilmek için Türkiye ‘de büyük çoğunlukla pulverize şeklinde atılan kimyasal yapıştırıcılar kullanılmaktadır. Bu kimyasalların, insanların çok yakın temasta bulunduğu yatak, yorgan, giysi ve koltuk vb. içinde bulunması doğaldır ki insan sağlığını oldukça tehdit edicidir. Ayrıca bu kimyasalların ve atıklarının, üretimde, çalışanların sağlığı ve çevre üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Fabrikamızda üretilen nonwoven vatka elyaflar ise % 100 polyester olup, hiçbir kimyasal yapıştırıcı ihtiva etmemektedir. Çünkü üretim prosedürümüzde, polyester liflerinin birbirine kenetlenmesi işlemini, belli ısılarda eriyen, yine polyester tabanlı lifler kullanarak ve termo işlemde gerçekleştiriyoruz. Sonuç itibariyle ürettiğimiz polyester elyafların, bebek tenine dahi temas etmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Nitekim bu konuyla ilgili olarak “Oekoteks –product class 1” sertifikamızda mevcuttur.

Yastıklık silikon elyafta olduğu gibi, vatka elyafta da hem orijinal (virgin) hem de geri dönüşüm (regenere) lifler kullanılabilmektedir. Ancak tamamen regenere elyaf üretimimiz bulunmamaktadır. Müşteri talepleri doğrultusunda belli oranlarda regenere lifler kullandığımız vatka elyafı “Bimer” markasıyla, tamamen virgin lifler kullandığımız vatka elyafı ise “Bimer Soft Fill” markasıyla toptan satışa sunmaktayız.